porady prawne odnosnie kupna/sprzedazy mieszkania

porady prawne odnosnie kupna/sprzedazy mieszkania

Postautor: Blue » 12 mar 2013, 21:07

Wprawdzie biura wspolpracuja z notariuszami i maja "swoich",ale w razie rozwazania sprzedazy mieszkania poza biurem nieruchomosci,przydalyby sie namiary na notariusza.Wiadomo,wszystko mozna wygooglac ale moze kogos polecicie:)
Aha,a ile wynosi podatek od czynnosci cywilnoprawnych? (babka z metrohouse mi zamotala w glowie)
A ile podatek od wzbogacenia sie przy kupnie wiekszej nieruchomosci niz ta obecna?
I czy najlepsza forma przekazania wkladu na kupno mieszkania jest darowizna?
Jesli pytania sa malo sensowne to z gory przepraszam-dopiero doczytuje i bladze jeszcze :)
Blue
SuperMama
 
Posty: 18363
Rejestracja: 11 lis 2012, 9:59
Has thanked: 15 times
Been thanked: 206 times

Re: porady prawne odnosnie kupna/sprzedazy mieszkania

Postautor: Malwina » 12 mar 2013, 21:10

Jeśli chodzi o notariusza, to ja polecam:
http://annanarolska.notariusz.pl/

Sienkiewicza 59. Obdzwoniłam sporo biur i u niej wyszło najtaniej. Wszystko odbyło się sprawnie, Pani Notariusz wszystko tłumaczyła, nie spieszyła i załatwiła wszystko w terminach.
Obrazek

Obrazek

Obrazek
Malwina
SuperMama
 
Posty: 3804
Rejestracja: 29 paź 2012, 14:02
Has thanked: 29 times
Been thanked: 68 times

Re: porady prawne odnosnie kupna/sprzedazy mieszkania

Postautor: Blue » 14 mar 2013, 22:18

dziewczyny moze ktos zna odpowiedz na pytania odnosnie podatku od wzbogacenia sie:

kto placi ten podatek i czy mozna wykombinowac zgodnie z prawem;) tak by go nie placic?

a) czy jezeli mieszkanie nabyte kiedys np. za X tys zostanie sprzedane teraz np za Y tys (gdzie Y > X) to sprzedajacy musi zaplacic podatek od wzbogacenia i w jakiej wysokosci?
b) a jak kupi mieszkanie o wiekszej wartosci niz to ktore sprzedal, a na kupno wiekszego mieszkania bedzie czesciowy wklad w postaci darowizny to ile placi wtedy tego podatku?

dziewczyny ktore niedawno sprzedawaly/kupowaly mieszkanie-jak u was to bylo?
nie podawajcie kwot rzecz jasna tylko procedury i ewentualnie stawki podatkowe
oraz wskazowki jak to zrobic taniej;)
Blue
SuperMama
 
Posty: 18363
Rejestracja: 11 lis 2012, 9:59
Has thanked: 15 times
Been thanked: 206 times

Re: porady prawne odnosnie kupna/sprzedazy mieszkania

Postautor: agnieszka19 » 14 mar 2013, 23:16

My mieliśmy tak że sprzedawaliśmy mieszkanie i kupowaliśmy większe. W takim wypadku nie płaciliśmy podatku od wzbogacenia ( w ciągu 2 lat trzeba pieniądze ze sprzedaży przeznaczyć na kupno nowego, trzeba napisać oświadczenie i złożyć w Urzędzie Miasta z aktem zakupu nowego mieszkania).
Trzeba natomiast zapłacić podatek od czynności cywilno-prawnych- 2 % od wartości kupowanego mieszkania- tego nie da się ominąć.
Tak było w zeszłym roku :)
ObrazekObrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
agnieszka19
SuperMama
 
Posty: 4175
Rejestracja: 28 paź 2012, 23:10
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 13 times
Been thanked: 52 times

Re: porady prawne odnosnie kupna/sprzedazy mieszkania

Postautor: Blue » 27 mar 2013, 23:17

Dowiedziałam się od kumpeli, że jeżeli darowizna jest od najbliższej rodziny (pokrewieństwo np matka-córka),to nie płaci się podatku od wzbogacenia, należy tylko zgłosić ten fakt w US.fajnie by było.
Blue
SuperMama
 
Posty: 18363
Rejestracja: 11 lis 2012, 9:59
Has thanked: 15 times
Been thanked: 206 times

Re: porady prawne odnosnie kupna/sprzedazy mieszkania

Postautor: lmyszka » 28 mar 2013, 7:23

Blue, bo tak jest.
<3 Wiktor <3 14.06.2009
<3 Kacper <3 14.08.2013
Awatar użytkownika
lmyszka
Moderator
 
Posty: 11299
Rejestracja: 27 paź 2012, 20:02
Has thanked: 77 times
Been thanked: 104 times

Re: porady prawne odnosnie kupna/sprzedazy mieszkania

Postautor: Blue » 28 mar 2013, 7:48

Bardzo mnie to cieszy,jeden koszt mniej:)
Co ciekawe zamotal mi w glowie ktos (ze bede musiala zaplacic kilka tys.takiego podatku),kto ZAWSZE wie najlepiej-jak widac nie zawsze wrrrrr
Blue
SuperMama
 
Posty: 18363
Rejestracja: 11 lis 2012, 9:59
Has thanked: 15 times
Been thanked: 206 times

Re: porady prawne odnosnie kupna/sprzedazy mieszkania

Postautor: lmyszka » 28 mar 2013, 8:26

Darowizna od np. rodziców czyli pierwsza linia nie jest opodatkowana :) Tylko trzeba zgłosic to do US :)
Sama to przerabiam bo mnie tez czeka :)
<3 Wiktor <3 14.06.2009
<3 Kacper <3 14.08.2013
Awatar użytkownika
lmyszka
Moderator
 
Posty: 11299
Rejestracja: 27 paź 2012, 20:02
Has thanked: 77 times
Been thanked: 104 times

Re: porady prawne odnosnie kupna/sprzedazy mieszkania

Postautor: klarysa » 28 mar 2013, 10:01

My korzystaliśmy z usług Doroty Kalsztein i jesteśmy zadowoleni.
Awatar użytkownika
klarysa
SuperMama
 
Posty: 899
Rejestracja: 02 lis 2012, 16:35
Has thanked: 21 times
Been thanked: 16 times

Re: porady prawne odnosnie kupna/sprzedazy mieszkania

Postautor: szaraczarownica » 13 maja 2013, 7:53

To ja tylko dodam od siebie w tym temacie, bo w końcu sami pogrzebaliśmy w przepisach i się dowiedzieliśmy, że jeśli mieszkanie zostało kupione po 1 stycznia 2009 roku i zostanie sprzedane za kwotę mniejszą niż było kupione, to podatku się nie płaci. A opcje słyszeliśmy już różne - łącznie z podatkiem 19% od całej kwoty uzyskanej ze sprzedaży - dla mnie to była paranoja i wierzyć nie chciałam, zresztą słusznie. I ten brak podatku jest niezależny od przeznaczenia uzyskanej kwoty. Jest to podatek od wzbogacenia się, a w tym przypadku o żadnym wzbogaceniu się mowy nie ma.

Ja wiem, pytanie w takim razie po co sprzedawać. Rocznie na mieszkanie musimy wydać co najmniej 3,5 tys. na wszelkie niezbędne opłaty (a zjechaliśmy ze wszystkim do minimum - nie chcemy rozwiązywać umowy z gazownią i elektrownią; TV, internetu, telefonu nie ma; wodę rozliczamy wg. licznika). Jesli umieścimy pieniądze ze sprzedaży na najmniej opłacalnej lokacie, to otrzymamy 3 tys. zł odsetek, więc jesteśmy 6,5 tys. zł rocznie do przodu. A możemy poszukać lepszej i uzyskamy więcej. Ot zwykła matematyka.
Awatar użytkownika
szaraczarownica
Moderator
 
Posty: 14783
Rejestracja: 27 paź 2012, 19:50
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 187 times
Been thanked: 200 times

Re: porady prawne odnosnie kupna/sprzedazy mieszkania

Postautor: lmyszka » 13 maja 2013, 7:59

szaraczarownica, a czemu nie chcesz rozwiązywać umów z gazownia i elektrownią?
Ja właśnie myślę, co jesli nie sprzedam mieszkania po zmianie na nowe, a wiem, że nie nastąpi to od razu. Plan zaświtał mi taki aby rozwiązać umowy i nie płacić za te media. Czy to jest jakiś kłopot dla kupującego? Przecież umowę może podpisać w każdej chwili i go podłączą.
<3 Wiktor <3 14.06.2009
<3 Kacper <3 14.08.2013
Awatar użytkownika
lmyszka
Moderator
 
Posty: 11299
Rejestracja: 27 paź 2012, 20:02
Has thanked: 77 times
Been thanked: 104 times

Re: porady prawne odnosnie kupna/sprzedazy mieszkania

Postautor: szaraczarownica » 13 maja 2013, 8:15

lmyszka pisze:Przecież umowę może podpisać w każdej chwili i go podłączą

No właśnie słyszałam, że to nie jest takie proste. W temat nie wnikałam. My i tak mamy tak ogromną nadpłatę, że wyszło nam, ze przez dwa lata akurat za gaz i prąd nie musimy płacić. No i prądu odłączyć nie możemy, bo mamy alarm. A sam gaz to groszowe sprawy.
Awatar użytkownika
szaraczarownica
Moderator
 
Posty: 14783
Rejestracja: 27 paź 2012, 19:50
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 187 times
Been thanked: 200 times

Re: porady prawne odnosnie kupna/sprzedazy mieszkania

Postautor: lmyszka » 13 maja 2013, 8:20

Gaz tak, ale prąd to u nas duże koszty.
<3 Wiktor <3 14.06.2009
<3 Kacper <3 14.08.2013
Awatar użytkownika
lmyszka
Moderator
 
Posty: 11299
Rejestracja: 27 paź 2012, 20:02
Has thanked: 77 times
Been thanked: 104 times

Re: porady prawne odnosnie kupna/sprzedazy mieszkania

Postautor: Blue » 14 cze 2013, 9:08

jakie sa wady i zalety podpisania umowy przedwstepnej kupna-sprzedazy mieszkania w formie cywilnoprawnej oraz w formie aktu notarialnego?
Jak zabezpieczaja interesy obu stron?(bo my jedoczesnie bedziemy sprzedawac i kupowac mieszkanie).Jak skutkuja obie formy umowy,jezeli np jako sprzedajacy nie zdazymy sprzedac mieszkania w wyznaczonym czasie,nie majac tym samym srodkow na wieksze mieszkanie lub nie znajdziemy jako kupujacy tego odpowiwedniego mieszkania w wyznaczonym czasie?czy wycofanie sie -jako kupujacy lub sprzedajacy-z podpisania umowy przyrzeczonej-skutkuje to tylko utrata zadatku,czy tez sa jakies skutki prawne?Jednym slowem,lepiej podpisywac umowe przedwstepna u notariusza czy bez?Moze np lepiej jako sprzedajacy bez notariusza a jako kupujacy z notariuszem?wiecie cos blizej na ten temat?
Sprawy u nas maja dosc ciekawy obrot-mielismy 3 klientow i 2 na 3 chce kupic mieszkanie,jednym slowem latwiej ze sprzedaza niz kupnem...
Blue
SuperMama
 
Posty: 18363
Rejestracja: 11 lis 2012, 9:59
Has thanked: 15 times
Been thanked: 206 times

Re: porady prawne odnosnie kupna/sprzedazy mieszkania

Postautor: lmyszka » 04 lip 2013, 12:03

Mam pytanie odnośnie meldunku.
Gdzie załatwia się sprawę przemeldowania. Czy trzeba się wymeldować i zameldować czy meldując się w nowym miejscu automatycznie wymeldowują mnie w starym miejscu?
<3 Wiktor <3 14.06.2009
<3 Kacper <3 14.08.2013
Awatar użytkownika
lmyszka
Moderator
 
Posty: 11299
Rejestracja: 27 paź 2012, 20:02
Has thanked: 77 times
Been thanked: 104 times

Re: porady prawne odnosnie kupna/sprzedazy mieszkania

Postautor: Kurczak » 04 lip 2013, 15:09

Nie wiem, czy to się czasem nie miało zmienić od 1. stycznia, ale jak załatwiałam to w zeszłym roku to trzeba się było najpierw wymeldować (u mnie to był Urząd Gminy), a dopiero potem zameldować w nowym miejscu. Strasznie to utrudnia życie, zwłaszcza jeśli między starym a nowym miejscem zameldowania jest 250 km...
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Kurczak
SuperMama
 
Posty: 4258
Rejestracja: 17 lis 2012, 11:14
Has thanked: 21 times
Been thanked: 54 times

Re: porady prawne odnosnie kupna/sprzedazy mieszkania

Postautor: szaraczarownica » 27 sty 2019, 21:33

A propos odłączenia mediów w nieużywanym mieszkaniu: ogromny problem z ponownym podłączeniem. Mój wujek przerabiał to jakiś czas temu, bo przez 2 lata samodzielnie remontował mieszkanie po dziadkach, więc odłączył sobie gaz na ten okres. Żeby gazownia znowu przyjęła lokal musi nastąpić odbiór przez pracownika gazowni, a odbiory robią raz na pół roku. Oj nawalczył się z tym równo wtedy :roll:

Z kolei z własnego doświadczenia polecam przy zakupie mieszkania z rynku pierwotnego korzystać z notariuszy polecanych przez deweloperów. Może nie przynieść to korzyści, a może, tak jak w naszym przypadku, pomóc zaoszczędzić kilka tysięcy.
Awatar użytkownika
szaraczarownica
Moderator
 
Posty: 14783
Rejestracja: 27 paź 2012, 19:50
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 187 times
Been thanked: 200 times

Re: porady prawne odnosnie kupna/sprzedazy mieszkania

Postautor: Fijołkowa Mama » 28 sty 2019, 8:13

szaraczarownica pisze:zakupie mieszkania z rynku pierwotnego korzystać z notariuszy polecanych przez deweloperów. Może nie przynieść to korzyści, a może, tak jak w naszym przypadku, pomóc zaoszczędzić kilka tysięcy.

Za umowę deweloperską i tak zawsze pobiera się połowę taksy bo tak mówi rozporządzenie ;) no chyba że stosuje specjalną ulgę tylko dla tego inwestora :) a na pewno jest oszczędność czasu dla dewelopera bo "jego" notariusz ma ułożony wzór umowy deweloperskiej i dokumenty u siebie i nie musi latać i gromadzić wszystkiego do innego notariusza ;)
Fijołkowa Mama
SuperMama
 
Posty: 1402
Rejestracja: 24 lis 2015, 22:02
Has thanked: 44 times
Been thanked: 10 times

Re: porady prawne odnosnie kupna/sprzedazy mieszkania

Postautor: szaraczarownica » 28 sty 2019, 9:03

Fijołkowa Mama, o to mi właśnie chodzi. Mąż wyszukał ile powinniśmy zapłacić za umowę developerską i zapłaciliśmy mniej więcej tysiąc mniej. W związku z tym zapytał przed wyjściem ile miej więcej musimy przygotować na drugą umowę i również usłyszeliśmy tysiąc mniej, niż wyliczenia. Pani notariusz sama się śmiała, że nasz developer wypracował już klientom zniżki.

Nasz developer 99% umów podpisuje w jednym miejscu. Ponoć jedna para się uparła podpisać w innym, ale oni tam też mniej płacili, bo to z kolei był ich znajomy ;)
Awatar użytkownika
szaraczarownica
Moderator
 
Posty: 14783
Rejestracja: 27 paź 2012, 19:50
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 187 times
Been thanked: 200 times

Re: porady prawne odnosnie kupna/sprzedazy mieszkania

Postautor: Blue » 16 sie 2019, 7:08

Szara-ten podatek wg jednego z postów wyżej o sprzedaży mieszkania kupionego po 2009 z zyskiem jest nadal aktualny czy jeszcze coś doszło?
Blue
SuperMama
 
Posty: 18363
Rejestracja: 11 lis 2012, 9:59
Has thanked: 15 times
Been thanked: 206 times

Re: porady prawne odnosnie kupna/sprzedazy mieszkania

Postautor: szaraczarownica » 16 sie 2019, 8:53

Blue, nie mam pojęcia
Awatar użytkownika
szaraczarownica
Moderator
 
Posty: 14783
Rejestracja: 27 paź 2012, 19:50
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 187 times
Been thanked: 200 times

Re: porady prawne odnosnie kupna/sprzedazy mieszkania

Postautor: Paulinka » 16 sie 2019, 13:21

Blue, jeśli chodzi o ewentualny podatek od dochodu ze sprzedaży mieszkania to trzeba zweryfikowac stan prawny na dzień nabycia mieszkania (rok), bo niestety na przełomie lat przepisy w tym zakresie się zmieniały.
ObrazekObrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Paulinka
SuperMama
 
Posty: 2282
Rejestracja: 10 wrz 2013, 21:51
Has thanked: 42 times
Been thanked: 60 times

Re: porady prawne odnosnie kupna/sprzedazy mieszkania

Postautor: Blue » 17 sie 2019, 7:38

Kupiliśmy w 2013,5 lat odczekane więc a nawet we wrzesniu będzie 6.Pogrzebię w przepisach w wolnej chwili.
Blue
SuperMama
 
Posty: 18363
Rejestracja: 11 lis 2012, 9:59
Has thanked: 15 times
Been thanked: 206 times

Re: porady prawne odnosnie kupna/sprzedazy mieszkania

Postautor: szaraczarownica » 17 sie 2019, 10:21

Blue, ale tak czy siak pieniądze przeznaczycie na zakup kolejnego lokalu, więc bez stresu. Podatek płacisz gdy sprzedajesz lokal, żeby na tym zarobić, a nie żeby poprawić warunki mieszkaniowe.
Awatar użytkownika
szaraczarownica
Moderator
 
Posty: 14783
Rejestracja: 27 paź 2012, 19:50
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 187 times
Been thanked: 200 times


Wróć do Kredyty, kupno mieszkania, finanse

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość