Zakaz organizowania zajęć dodatkowych w przedszkolu

Pani Agnieszka Grusiecka, na co dzień pracująca w jednym z łódzkich przedszkoli jako wychowawca grupy.

Zakaz organizowania zajęć dodatkowych w przedszkolu

Postautor: AgaGrusiecka » 21 sie 2013, 20:58

Wydzielone z opłat za przedszkole - malaJu

Od września wchodzi tzw. Ustawa Przedszkolna zmniejszająca opłaty za każdą godzinę ponad podstawę programową do złotówki. To cieszy. Ale jest jeszcze jedna kwestia - zajęcia dodatkowe. Zgodnie z nową ustawą nie będzie można w przedszkolach prowadzić zajęć dodatkowych płatnych. Oznacza to, że przedszkola, które chcą rozszerzyć swoją ofertę o zajęcia dodatkowe będą musiały zatrudnić nowe osoby do ich prowadzenia lub posłużyć się kadrą już zatrudnioną a posiadającą dodatkowe kwalifikacje. Inaczej zajęć nie będzie :(
Obrazek
Obrazek
AgaGrusiecka
Ekspert
 
Posty: 3867
Rejestracja: 29 lip 2013, 12:55
Has thanked: 60 times
Been thanked: 176 times

Re: opłaty za przedszkole

Postautor: kari » 21 sie 2013, 21:01

aż żal komentować co oni już wymyślają, czasem to jedyne miejsce dla takiego dziecka na jakieś dodatkowe zajęcia, bo zazwyczaj tańsze niż poza przedszkolem :(
Awatar użytkownika
kari
SuperMama
 
Posty: 10247
Rejestracja: 28 paź 2012, 12:26
Has thanked: 64 times
Been thanked: 146 times

Re: opłaty za przedszkole

Postautor: AgaGrusiecka » 21 sie 2013, 21:08

Ja jako nauczycielka mogę powiedzieć, że czasem zajęcia dodatkowe dezorganizują mi pracę. Chciałabym popracować z dzieckiem indywidualnie np. po dłuższej nieobecności, a tu kiedy jest czas po południu, dziecko chodzi na zajęcia dodatkowe, a potem do domu. Dlatego, żeby zdążyć nadrobić z nim zaległości, muszę mu ograniczyć czas na zabawę przed południem.
Ale z perspektywy matki: 1. Zajęcia są tańsze niż poza przedszkolem, 2. Nie tracę czasu na dojazdy, 3. Czas po przedszkolu mogę dowolnie spędzić z moim dzieckiem, bo jest już po zajęciach, a tak będzie nam zabrany czas na wspólną zabawę, skoro będę mu chciała rozwijać zainteresowania :(
Obrazek
Obrazek
AgaGrusiecka
Ekspert
 
Posty: 3867
Rejestracja: 29 lip 2013, 12:55
Has thanked: 60 times
Been thanked: 176 times

Re: opłaty za przedszkole

Postautor: malaJu » 21 sie 2013, 21:10

Moje zdanie AgaGrusiecka znasz. Ja się nie przejmuję. Rodzice się nie zgodzą. To może jedynie tylko więcej kosztować, bo trzeba będzie więcej płacić za wynajem sali od przedszkola.
Awatar użytkownika
malaJu
Administrator
 
Posty: 10299
Rejestracja: 21 paź 2012, 19:37
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 722 times
Been thanked: 264 times

Re: opłaty za przedszkole

Postautor: latte1 » 23 sie 2013, 10:50

Dziwi mnie, że w mediach jest tak cicho na ten temat. Co do zajęć dodatkowych to na nie naprawdę liczyłam. Może da się to jakoś "obejść" z korzyścią dla wszystkich?
latte1
 
Posty: 20
Rejestracja: 06 lip 2013, 8:47
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time

Re: opłaty za przedszkole

Postautor: malaJu » 23 sie 2013, 10:52

latte1, dowiem się u źródła, bo to w moim (finansowym) interesie i dam Wam znać.

Awatar użytkownika
malaJu
Administrator
 
Posty: 10299
Rejestracja: 21 paź 2012, 19:37
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 722 times
Been thanked: 264 times

Re: opłaty za przedszkole

Postautor: wikusia » 23 sie 2013, 20:03

A ja się dziś dowiedziałam w naszym przedszkolu, że zajęcia dodatkowe będą po godzinie 13, że będą płatne i że to przedszkole podpisuje umowę z kimś z zewnątrz.
wikusia
SuperMama
 
Posty: 606
Rejestracja: 23 lis 2012, 20:48
Has thanked: 10 times
Been thanked: 18 times

Re: opłaty za przedszkole

Postautor: malaJu » 23 sie 2013, 20:10

wikusia, tak to było do tej pory i u mnie. Dziś się dowiedziałam, że nie do końca ten model może zostać.
Awatar użytkownika
malaJu
Administrator
 
Posty: 10299
Rejestracja: 21 paź 2012, 19:37
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 722 times
Been thanked: 264 times

Re: opłaty za przedszkole

Postautor: wikusia » 23 sie 2013, 21:05

malaJu, wiem, dlatego dopytywałam i tyle póki co się dowiedziałam.Zobaczymy co dalej.
wikusia
SuperMama
 
Posty: 606
Rejestracja: 23 lis 2012, 20:48
Has thanked: 10 times
Been thanked: 18 times

Re: opłaty za przedszkole

Postautor: Joanka » 30 sie 2013, 22:16

Przed chwilą usłyszałam o tym w TV. Ręce mi opadły. W zeszłym roku Marta nie chodziła na zajęcia dodatkowe (podobnie jak cała jej grupa, za namową pani wychowawczyni, aby dzieci najpierw się oswoiły z nowym miejscem i sytuacją), teraz miała byc zapisana na kilka (czeka na to z utęsknieniem), a tu taka niespodzianka :evil:
W naszym przedszkolu zajęcia dodatkowe odbywały się po godz.13, w TV mówili tak jak pisała malaJu, że wg. nowych przepisów nawet po tej godzinie zajęc płatnych ma nie byc.
Czy wiadomo już coś więcej?
Joanka
 
Posty: 196
Rejestracja: 29 sie 2013, 20:39
Has thanked: 6 times
Been thanked: 3 times

Re: opłaty za przedszkole

Postautor: malaJu » 30 sie 2013, 22:30

Joanka, wiadomo tylko, że co gmina to inna wersja wydarzeń. U mnie ponoć ma zostać bez zmian, jak pisała Wikusia.
Polecam śledzić:
https://www.facebook.com/zajeciadodatkoweTAK?fref=ts
Awatar użytkownika
malaJu
Administrator
 
Posty: 10299
Rejestracja: 21 paź 2012, 19:37
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 722 times
Been thanked: 264 times

Re: opłaty za przedszkole

Postautor: Blue » 30 sie 2013, 22:41

Pomysl o wyeliminowaniu platnych zajec dodatkowych w przedszkolach jest bezsensowny.Placowka w mojej ocenie to nie tylko przechowalnia i poza podstawa programowa wrecz powinny byc zajecia dodatkowe.Dzieki takim zajeciom,zaprowadzajac dziecko powiedzmy na te 8h,odbieram je najedzone,wybawione i nauczone-bo nie ma czasu na nude,bo cos sie dzialo,bo potanczyla,pomalowala,nauczyla sie kilku slowek w obcym jezyku itd.Zajecia dodatkowe oszczedzaja tez czas i fatyge rodzica,wygodniej jest by dziecko odbylo w przedszkolu cos,na co normalnie trzebaby jechac np na 2 koniec miasta a malo ktoremu rodzicowi po pracy bedzie sie chcialo lub zwyczajnie nie bedzie mial czasu badz mozliwosci.
Blue
SuperMama
 
Posty: 18363
Rejestracja: 11 lis 2012, 9:59
Has thanked: 15 times
Been thanked: 206 times

Re: opłaty za przedszkole

Postautor: Deco-Ania » 31 sie 2013, 7:11

AgaGrusiecka pisze:Zgodnie z nową ustawą nie będzie można w przedszkolach prowadzić zajęć dodatkowych płatnych. Oznacza to, że przedszkola, które chcą rozszerzyć swoją ofertę o zajęcia dodatkowe będą musiały zatrudnić nowe osoby do ich prowadzenia lub posłużyć się kadrą już zatrudnioną a posiadającą dodatkowe kwalifikacje.
A mi się wydaje, że dla nas rodziców niewiele się zmieni. A jeśli już - to na lepsze.
Poprzednie przedszkole Antosia oferowało pakiet zajęć dodatkowych (może nie specjalnie bogaty, ale zawsze). Prawie wszystkie zajęcia były organizowane przez firmy zewnętrzne.
Jedyne zajęcia dodatkowe prowadzone "nie zewnętrznie" to była gimnastyka korekcyjna, prowadzona przez jedną z opiekunek. I tu przepraszam bardzo, ale akurat w takim aspekcie popieram Ustawę - że nakłada obowiązek zatrudnienia firmy zew. lub osoby z odpowiednimi kwalifikacjami. Bo sorry, ale wolę dopłacić kilka złotych niż żeby moje dziecko miało chodzić na zajęcia, które prowadzi osoba obserwująca jedynie przez kilka lat jak to się robi. W porządku - może skończyła jakiś kurs uprawniający do prowadzenia gimnastyki korekcyjnej (sama takie zaświadczenia wystawiałam dla osób kończących pedagogikę). Ale nikt mnie nie przekona, że posiada po takim kursie taką samą wiedzę na temat anatomii, rozwoju czy fizjologii ruchu, jak osoba, która np. przez 3 lata studiowała np. wychowanie fizyczne.

Patrząc z perspektywy rodzica - moim zdaniem niewiele się zmieni (dla nas rodziców).
Chociaż nie - obawiam się, że może zmienić się jedna rzecz: firmy organizujące takie zajęcia na terenie przedszkoli wykorzystają całą tą aferę medialną i podniosą ceny zajęć.

AgaGrusiecka pisze:Ja jako nauczycielka mogę powiedzieć, że czasem zajęcia dodatkowe dezorganizują mi pracę. Chciałabym popracować z dzieckiem indywidualnie np. po dłuższej nieobecności, a tu kiedy jest czas po południu, dziecko chodzi na zajęcia dodatkowe
Zapewne też jest cała masa opiekunów (niestety!) patrząca na to z innej strony: im więcej dzieci pójdzie na zajęcia dodatkowe po godz. :, tym mniejsza grupa zostanie pod moją opieką.
Tym bardziej ukłon w Twoim kierunku za chęć dodatkowej pracy z dzieckiem.

Czytam to co napisałam (i myślę jeszcze o kilku innych sprawach związanych z poprzednim przedszkolem) i dochodzę do wniosku, że może mieliśmy wyjątkowego pecha z ubiegłorocznym przedszkolem?
Mam nadzieję, że tym razem będzie lepiej i placówka w większym stopniu odpowie na nasze oczekiwania.
Obrazek
Obrazek
Deco-Ania
SuperMama
 
Posty: 10551
Rejestracja: 31 paź 2012, 11:07
Has thanked: 97 times
Been thanked: 194 times

Re: opłaty za przedszkole

Postautor: AgaGrusiecka » 31 sie 2013, 12:53

Deco-Ania pisze:popieram Ustawę - że nakłada obowiązek zatrudnienia firmy zew. lub osoby z odpowiednimi kwalifikacjami.

Ustawa sobie, a rzeczywistość sobie. Gminy szukają oszczędności i ucinają etaty w przedszkolach, więc nie sądzę by znalazły się pieniądze w budżecie na zatrudnianie osób kompetentnych do prowadzenia zajęć dodatkowych. W piątek było zebranie w Urzędzie, zobaczymy jakie wieści przyniesie nam Pani Dyrektor :) Oby pozytywne.
Obrazek
Obrazek
AgaGrusiecka
Ekspert
 
Posty: 3867
Rejestracja: 29 lip 2013, 12:55
Has thanked: 60 times
Been thanked: 176 times

Re: opłaty za przedszkole

Postautor: Blue » 31 sie 2013, 16:12

A ta cala afera z tymi zajeciami dodatkowymi to dotyczy tak wogole jakich przedszkoli-tylko panstwowych?To znaczy ze te niepubliczne,prywatne czy jak je tam zwal,dzialaja dalej na starych zasadach czy jak?
Blue
SuperMama
 
Posty: 18363
Rejestracja: 11 lis 2012, 9:59
Has thanked: 15 times
Been thanked: 206 times

Re: opłaty za przedszkole

Postautor: malaJu » 31 sie 2013, 16:20

Blue, jeśli płącisz w nich normalnie czesne, a nie 1zł za godzinę, to na chłopski rozum urzędasom nic do tego.
Awatar użytkownika
malaJu
Administrator
 
Posty: 10299
Rejestracja: 21 paź 2012, 19:37
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 722 times
Been thanked: 264 times

Re: opłaty za przedszkole

Postautor: Blue » 31 sie 2013, 17:36

No tak,cos za cos,jedno "podaruja" a drugie zabieraja.
Blue
SuperMama
 
Posty: 18363
Rejestracja: 11 lis 2012, 9:59
Has thanked: 15 times
Been thanked: 206 times

Re: opłaty za przedszkole

Postautor: malaJu » 01 wrz 2013, 12:59

Wiadomość z piątku:
ZERO ZAJĘĆ DODATKOWYCH we wrześniu. Jeśli rodzice nie zrobią afery, a ministerstwo się nie ugnie, to raczej zajęć nie będzie.
Awatar użytkownika
malaJu
Administrator
 
Posty: 10299
Rejestracja: 21 paź 2012, 19:37
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 722 times
Been thanked: 264 times

Re: opłaty za przedszkole

Postautor: lmyszka » 01 wrz 2013, 13:05

Gdzie jest mietka !!
Nie no ja sobie nie wyobrażam aby w przedszkolu nie było rytmiki, korekcyjnej czy angielskiego. A co z firmami, które dzieki temu funkcjonowały??
<3 Wiktor <3 14.06.2009
<3 Kacper <3 14.08.2013
Awatar użytkownika
lmyszka
Moderator
 
Posty: 11299
Rejestracja: 27 paź 2012, 20:02
Has thanked: 77 times
Been thanked: 104 times

Re: opłaty za przedszkole

Postautor: malaJu » 01 wrz 2013, 13:07

lmyszka, ja się cieszę, że mam tylko jedno przedszkole, ale żal mi mojej lektorki. O dzieciach chyba nie muszę mówić, bo to wyszedłby już elaborat...
Awatar użytkownika
malaJu
Administrator
 
Posty: 10299
Rejestracja: 21 paź 2012, 19:37
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 722 times
Been thanked: 264 times

Re: opłaty za przedszkole

Postautor: lmyszka » 01 wrz 2013, 13:15

Ale jest opcja aby przeforsować to? Jak to ugryźć, każdy sam w przedszkolu czy tu trzeba wyżej uderzać?
Jak te dzieci mają się rozwijać i wiedzieć w przyszłości co ich interesuje jak nie będą mieli jak poznać ?
<3 Wiktor <3 14.06.2009
<3 Kacper <3 14.08.2013
Awatar użytkownika
lmyszka
Moderator
 
Posty: 11299
Rejestracja: 27 paź 2012, 20:02
Has thanked: 77 times
Been thanked: 104 times

Re: opłaty za przedszkole

Postautor: malaJu » 01 wrz 2013, 13:21

lmyszka, na pewno rodzice muszą się zebrać, napisać list otwarty, protestować itd. Ja się na tym nie znam, ale wiem, że medialnie można dużo osiągnąć.
Ta ustawa została przepchnięta bez żadnych konsultacji społecznych, co jest bardzo poważnym zastrzeżeniem.
Awatar użytkownika
malaJu
Administrator
 
Posty: 10299
Rejestracja: 21 paź 2012, 19:37
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 722 times
Been thanked: 264 times

Re: opłaty za przedszkole

Postautor: Bian » 01 wrz 2013, 16:42

malaJu pisze:na pewno rodzice muszą się zebrać

Jak to mówią " w kupie siła", więc to podstawa. Pewnie trzeba zacząć od zebrania rodziców, potem porozmawiać z dyrekcją, bo jeśli dyrekcja jest za zajęciami, to warto uzgodnić jakieś wspólne stanowisko. A potem... no cóż, zapewne ktoś wyżej kto odpowiada za przedszkola, na bank media, bo jednak dużo daje. Myślę, że tu może zadziałać też taktyka matek I kwartału, czyli te wszystkie akcje internetowe, robienie szumu, skrzykiwanie się ludzi z całej Polski.
Bian
SuperMama
 
Posty: 7849
Rejestracja: 04 lis 2012, 20:05
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 9 times
Been thanked: 103 times

Re: opłaty za przedszkole

Postautor: AgaGrusiecka » 01 wrz 2013, 16:56

Moim zdanie o powrót zajęć dodatkowych muszą się rodzice sami zatroszczyć, a nie przez dyrekcję przedszkola. Dyrektor i nauczyciele nie powinni zajmować stanowiska, bo to może obrócić się przeciw nam. Błędem jest mówienie, że do tej pory przedszkola organizowały płatne zajęcia dodatkowe, jak to słychać w wypowiedziach rodziców w mediach. Zajęcia organizowały firmy zewnętrze, to z nimi rodzice podpisywali umowy, a rola przedszkola polegała na udostępnianiu sali i odpowiedzialności za dzieci, gdyż przebywały na terenie przedszkola. I pewnie stąd wziął się problem. Rodzice buntowali się, że płacą podwójnie - za godziny poza podstawą i za zajęcia. Wychodzi na to, że my, rodzice, sami jesteśmy sobie trochę winni :( Teraz trzeba kombinować jak zmienić decyzję Ministerstwa.
A druga sprawa, która troszkę mnie zabolała, kiedy dziś oglądałam wiadomości w TVN 24. Komentarz był taki, że "zamiast obiecanej bogatej oferty przedszkoli będą tanie przechowalnie". Redaktorzy nie mają pojęcia ilu wartościowych rzeczy uczą się dzieci w przedszkolach, pomijając zajęcia dodatkowe. Komentarz wskazuje na to, że nauczyciele nic nie robią. Szkoda gadać... :(
Obrazek
Obrazek
AgaGrusiecka
Ekspert
 
Posty: 3867
Rejestracja: 29 lip 2013, 12:55
Has thanked: 60 times
Been thanked: 176 times

Re: opłaty za przedszkole

Postautor: Bian » 01 wrz 2013, 17:13

AgaGrusiecka pisze:Komentarz był taki, że "zamiast obiecanej bogatej oferty przedszkoli będą tanie przechowalnie". Redaktorzy nie mają pojęcia ilu wartościowych rzeczy uczą się dzieci w przedszkolach, pomijając zajęcia dodatkowe. Komentarz wskazuje na to, że nauczyciele nic nie robią.

AgaGrusiecka no to faktycznie masakra... Uroki mediów, czasami pomogą, ale ile mogą zaszkodzić :/ Szkoda, że nauczycieli przedszkolnych potraktowano jak kogoś, kto stoi i z boku tylko patrzy czy jedno dziecku drugiemu krzywdy nie robi.

AgaGrusiecka pisze:Błędem jest mówienie, że do tej pory przedszkola organizowały płatne zajęcia dodatkowe, jak to słychać w wypowiedziach rodziców w mediach. Zajęcia organizowały firmy zewnętrze, to z nimi rodzice podpisywali umowy

Aaaa no to faktycznie w tym przypadku nie trzeba w to jakoś wybitnie wciągać dyrekcji. Ja też byłam przekonana, że takie zajęcia to właśnie we współpracy z dyrekcją były organizowane. To w takim razie wszystko teraz zależy od mobilizacji rodziców.
Bian
SuperMama
 
Posty: 7849
Rejestracja: 04 lis 2012, 20:05
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 9 times
Been thanked: 103 times

Re: opłaty za przedszkole

Postautor: AgaGrusiecka » 01 wrz 2013, 17:27

Oczywiście zajęcia są w porozumieniu z dyrekcją, bo w końcu wpuszcza na teren przedszkola obcych ludzi :) U nas od kilku lat wszystkie zajęcia są poza podstawą programową, czyli po godzinie 13. Wiem, że w innych przedszkolach bywa różnie. Każdy instruktor podpisuje z rodzicem umowę i każdy ustala sposób płatności (najczęściej podają nr konta, a jeśli gotówką, to sami przychodzą i zbierają, nie robi tego nikt z przedszkola). My jedynie przekazujemy czasem jakieś informacje od instruktorów, ustalamy grafik zajęć, żeby nam nie kolidowały z posiłkami, czy żeby zajęcia się nie nakładały.
Ale w przedszkolu mojego dziecka nie dostałam żadnej umowy na rytmikę, usłyszałam, że jest dodatkowa, ale OBOWIĄZKOWA, płaciłam za zajęcia w sekretariacie. Stąd rodzice nie znający zasad działania zajęć dodatkowych mogą myśleć, że organizuje je przedszkole.
Obrazek
Obrazek
AgaGrusiecka
Ekspert
 
Posty: 3867
Rejestracja: 29 lip 2013, 12:55
Has thanked: 60 times
Been thanked: 176 times

Re: opłaty za przedszkole

Postautor: Joanka » 01 wrz 2013, 21:27

Jeśli te zmiany miały na celu wyrównanie szans edukacyjnych (słyszałam o takim argumencie również), to wychodzi na to, że stanie się zupełnie odwrotnie. W prywatnym przedszkolu płaci się więcej niż w publicznym, ale w cenie są już zawarte różne zajęcia. W państwowym za podobne zajęcia płaci(ło) się dodatkowo, ale i tak wychodziło to w sumie mniej niż czesne w przedszkolu prywatnym, więc ogólnie dostępność zajęć była większa. W myśl nowych przepisów dysonans między przedszkolem państwowym a prywatnym stanie się jeszcze większy niż dotychczas. Mam jednak nadzieję, że uda się wywalczyć powrót do starych zasad.
Joanka
 
Posty: 196
Rejestracja: 29 sie 2013, 20:39
Has thanked: 6 times
Been thanked: 3 times

Re: opłaty za przedszkole

Postautor: Deco-Ania » 02 wrz 2013, 8:40

malaJu pisze:ZERO ZAJĘĆ DODATKOWYCH we wrześniu
Ale tylko we wrześniu?
W ubiegłym roku, w "starym" przedszkolu zajęcia dodatkowe tez zaczynały się od października. Wrzesień był i tak miesiącem organizacyjnym: na zebrania z rodzicami, przedstawienie im oferty i chwila czasu na podjecie decyzji.

AgaGrusiecka pisze:Błędem jest mówienie, że do tej pory przedszkola organizowały płatne zajęcia dodatkowe, jak to słychać w wypowiedziach rodziców w mediach. Zajęcia organizowały firmy zewnętrze
Dokładnie. Dlatego jednak myślałam, że to po raz kolejny wielkie halo robią media.

AgaGrusiecka pisze:Rodzice buntowali się, że płacą podwójnie - za godziny poza podstawą i za zajęcia.
Nie rozumiem w takim razie tych rodziców. Jeżeli im taki układ nie pasował, to mogli zapisać dzieci na zajęcia dodatkowe do przeróżnych klubów, które mają bogatą ofertę zajęć, ale... zajęcia tak kosztują co najmniej dwa razy drożej. Więc tam nie zapiszą, bo jednak w przedszkolu przecież taniej.

Moim zdaniem: jeżeli nie będzie zajęć dodatkowych w przedszkolach to nasze dzieci zdecydowanie na tym stracą.
Wielu rodziców nie będzie stać na wyższe koszty takich zajęć, a z drugiej strony - po przedszkolu zwyczajnie mogą nie mieć czasu na to ,żeby na takie zajęcia dziecko zaprowadzić.
O ile nie zapomnę to zapytam jak to wygląda aktualnie u Antosia w przedszkolu: może właśnie czekają na zebrania z rodzicami, żeby ten problem poruszyć?
Obrazek
Obrazek
Deco-Ania
SuperMama
 
Posty: 10551
Rejestracja: 31 paź 2012, 11:07
Has thanked: 97 times
Been thanked: 194 times

Re: opłaty za przedszkole

Postautor: malaJu » 02 wrz 2013, 9:14

Deco-Ania, we wrześniu co najmniej.
Deco-Ania pisze:O ile nie zapomnę to zapytam jak to wygląda aktualnie u Antosia w przedszkolu: może właśnie czekają na zebrania z rodzicami, żeby ten problem poruszyć?

nie oczekuj, że dyrekcja czy nauczyciele coś Ci powiedzą. Jeśli nie wyjdzie to od rodziców, to nic się nie zrobi.
Blue, zgodzę się, że wyścig szczurów jest i będzie. Co więcej, część zajeć dodatkowych prowadzona była po łebkach i dobrze, że takie firmy nie wrócą. W moim przedszkolu zarówno angielski, gimnastyka, plastyka czy rytmika prowadzone były rzetelnie przez profesjonalistów. Baaaardzo bym się zdziwiła, gdyby rodzice nie chcieli ich powrotu. Szczególnie, że dzieki niższej stawce za przedszkole będzie ich stać na więcej.
Awatar użytkownika
malaJu
Administrator
 
Posty: 10299
Rejestracja: 21 paź 2012, 19:37
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 722 times
Been thanked: 264 times

Re: opłaty za przedszkole

Postautor: Deco-Ania » 02 wrz 2013, 9:23

malaJu pisze:nie oczekuj, że dyrekcja czy nauczyciele coś Ci powiedzą
No, ale czy to nie jest tez tak, że zajęcia firm zewnętrznych są trochę w interesie dyrekcji przedszkola? Kiedy ciągle się słyszy o tym, ze przedszkola są niedoinwestowane, to zawsze jakiś sposób na pozyskanie dodatkowych pieniążków dla przedszkola (np. za wynajęcie sali na te zajęcia dodatkowe).
Nie wiem czy tak jest, ale tak sobie myślę. Więc wydawałoby się, że to w interesie obu stron.
Obrazek
Obrazek
Deco-Ania
SuperMama
 
Posty: 10551
Rejestracja: 31 paź 2012, 11:07
Has thanked: 97 times
Been thanked: 194 times

Re: opłaty za przedszkole

Postautor: malaJu » 02 wrz 2013, 10:30

Deco-Ania, dowiedziałam się, że jedna z gmin rozwiązała sprawę w ten sposób, że firmy zewnętrzne płacą za wynajem sali. 15zł/30min, co w praktyce oznacza, że za zajęcia, jakie ja organizuję, rodzic musiałby płacić o 15-20zł więcej miesięcznie, by pokryć te koszty (1zł więcej za lekcję od dziecka/miesiąc a lekcji mam 15-20 w każdej grupie, bo w większości angielski jest codziennie).
Awatar użytkownika
malaJu
Administrator
 
Posty: 10299
Rejestracja: 21 paź 2012, 19:37
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 722 times
Been thanked: 264 times

Re: opłaty za przedszkole

Postautor: Bian » 02 wrz 2013, 10:38

malaJu ale to pewnie i tak taniej wychodzi niż zajęcia poza placówką, nie?
Bian
SuperMama
 
Posty: 7849
Rejestracja: 04 lis 2012, 20:05
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 9 times
Been thanked: 103 times

Re: opłaty za przedszkole

Postautor: malaJu » 02 wrz 2013, 12:04

Awatar użytkownika
malaJu
Administrator
 
Posty: 10299
Rejestracja: 21 paź 2012, 19:37
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 722 times
Been thanked: 264 times

Re: opłaty za przedszkole

Postautor: klara76 » 02 wrz 2013, 16:23

jutro mam zebranie w przedszkolu z dyrekcją - zobaczymy co tez ma nam dyrekcja do przedstawienia i zaproponowania
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
klara76
SuperMama
 
Posty: 4678
Rejestracja: 02 lis 2012, 8:28
Lokalizacja: łódź-bałuty
Has thanked: 104 times
Been thanked: 43 times

Re: opłaty za przedszkole

Postautor: Deco-Ania » 02 wrz 2013, 16:36

Byłam, zapytałam i podobno nawet rytmiki nie będzie.
Kompletnie nie znam rodziców (w końcu to nowe przedszkole) więc nie wiem czy podniosą jakiś alarm w związku z tą sytuacją.

U nas zebranie w czwartek. Chyba będę się musiała rozdwoić tego dnia.
Obrazek
Obrazek
Deco-Ania
SuperMama
 
Posty: 10551
Rejestracja: 31 paź 2012, 11:07
Has thanked: 97 times
Been thanked: 194 times

Re: opłaty za przedszkole

Postautor: malaJu » 02 wrz 2013, 18:07

Deco-Ania pisze:podobno nawet rytmiki nie będzie.

no nie będzie. Korekcyjnej też nie.
Awatar użytkownika
malaJu
Administrator
 
Posty: 10299
Rejestracja: 21 paź 2012, 19:37
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 722 times
Been thanked: 264 times

Re: opłaty za przedszkole

Postautor: kochecka » 02 wrz 2013, 19:27

u nas rytmika będzie i filharmonia
Awatar użytkownika
kochecka
SuperMama
 
Posty: 3432
Rejestracja: 27 paź 2012, 21:03
Lokalizacja: Zd-Wola
Has thanked: 43 times
Been thanked: 42 times

Re: opłaty za przedszkole

Postautor: malaJu » 02 wrz 2013, 19:28

kochecka, a kto u Was prowadzi rytmikę? Rozumiem, że ktoś z kadry?
Awatar użytkownika
malaJu
Administrator
 
Posty: 10299
Rejestracja: 21 paź 2012, 19:37
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 722 times
Been thanked: 264 times

Re: opłaty za przedszkole

Postautor: kochecka » 02 wrz 2013, 19:32

tego jeszcze nie wiem bo nie miałam okazji rozmawiać z wychowawcą ale podejrzewam, że tak. Widziałam jak tata dziecka z innej grupy podpisywał zgodę na zajęcia z religii i rytmiki. A z tablicy na ktorej zawsze wisiała rozpiska zajęć i cennik zniknęło wszystko oprócz rytmiki właśnie i filharmonii.
Awatar użytkownika
kochecka
SuperMama
 
Posty: 3432
Rejestracja: 27 paź 2012, 21:03
Lokalizacja: Zd-Wola
Has thanked: 43 times
Been thanked: 42 times

Re: Zakaz organizowania zajęć dodatkowych w przedszkolu

Postautor: malaJu » 06 wrz 2013, 19:44

kto nie widział, niech ogląda. Warto!
http://www.tvn24.pl/wiadomosci-z-kraju, ... 52711.html
Awatar użytkownika
malaJu
Administrator
 
Posty: 10299
Rejestracja: 21 paź 2012, 19:37
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 722 times
Been thanked: 264 times

Re: Zakaz organizowania zajęć dodatkowych w przedszkolu

Postautor: martula_87 » 06 wrz 2013, 19:49

malaJu, aż żal to czytać....
Ja nie wiem naprawdę co nim kierowało jak wypowiadał te słowa.

Ale słyszałam od znajomych że da się obejść te żenujące przepisy tylko rodzice muszą tego chcieć.
Obrazek
Awatar użytkownika
martula_87
SuperMama
 
Posty: 8644
Rejestracja: 28 paź 2012, 6:39
Has thanked: 242 times
Been thanked: 93 times

Re: Zakaz organizowania zajęć dodatkowych w przedszkolu

Postautor: malaJu » 06 wrz 2013, 19:59

Mocno odrealnione to wszystko.
Założenie jest słuszne poniekąd, bo to co działo się w niektórych placówkach, to koszmar - zylion zajęć dodatkowych, ogólny bałagan, wpłaty u intendentki w jej godzinach pracy, brak czasu na pracę indywidualną z dzieckiem, w skutek czego nauczyciele faktycznie nie mieli kiedy pracować, bo część zajęć organizowano BEZPRAWNIE w czasie trwania godzin podstawy. Ale! To można było inaczej załatwić, naprawdę. W przedszkolu, w którym prowadzę zajęcia są 4 zajęcia - angielski, rytmika, korektywa i plastyka. Wszystko po 13:00. Każda firma ma osobne umowy z rodzicami i nikt nie zbiera na zeszyt. Każda firma ma umowę z przedszkolem i własne ubezpieczenie OC. Wystarczyło wymagać, by wszędzie wprowadzono takie zasady i bałagan by się skończył. A tak to znowu typowo dla Polski wylano dziecko z kąpielą. Nauczyciele mimo ciężkiej pracy zarówno fizycznie jak i czasowo nie dadzą rady zorganizować wszystkiego sami. No i nie za takie pieniądze, nie bez wsparcia ze strony urzędników i państwa. Np. taki angielski - skąd nauczyciel ma brac pomoce dydaktyczne? Kto kupi dzieciom podręczniki?
Ze nie wspomnę o tym, że czego jak czego, ale nie można od nauczycieli wychowania przedszkolnego wymagać bycia ludźmi renesansu. To jakby żądać, by matematyk mógł uczyć historii. Poziom inny, owszem, ale jednak jakieś więcej niż elementarne pojęcie trzeba mieć. Wiecie, jak wyglądają studia pedagogiczne w zakresie muzyki? Zero instrumentu, śpiewu etc. To jak taki człowiek ma prowadzić rytmikę czy organizować imprezy okolicznościowe?
Żarty jakieś. Jeśli tego nie zmienią, to ja swoje dziecko do prywatnego poślę. Przykro mi bardzo.
A swoją droga, to powinni od początku przeprowadzić rekrutację, bo część rodziców przy wyborze kierowała się właśnie ofertą zajęć dodatkowych.
Awatar użytkownika
malaJu
Administrator
 
Posty: 10299
Rejestracja: 21 paź 2012, 19:37
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 722 times
Been thanked: 264 times

Re: Zakaz organizowania zajęć dodatkowych w przedszkolu

Postautor: AgaGrusiecka » 07 wrz 2013, 10:37

Obrazek
Obrazek
AgaGrusiecka
Ekspert
 
Posty: 3867
Rejestracja: 29 lip 2013, 12:55
Has thanked: 60 times
Been thanked: 176 times

Re: Zakaz organizowania zajęć dodatkowych w przedszkolu

Postautor: mietka » 07 wrz 2013, 20:24

Jestem, melduję się. Działamy na razie na szczeblu lokalnym. 17 idziemy do wydziału edukacji naszego wspaniałego miasta. Jednocześnie prawnicy szukają dziur w ustawie, a my luk, w które możemy wejść z naszymi pomysłami na rozwiązanie tego problemu.
Ale... jestem dobrej myśli. Skoro w 10 osób zmieniliśmy kryteria przyjęć do przedszkoli w Łodzi to wszyscy wqrwieni rodzice z całej Polski poradzą sobie i z tym.
Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
mietka
SuperMama
 
Posty: 660
Rejestracja: 12 sty 2013, 19:20
Has thanked: 1 time
Been thanked: 16 times

Re: zajęcia pozaprzedszkolne

Postautor: Deco-Ania » 09 wrz 2013, 20:42

lmyszka, dzięki.
Daj znać - chętnie poczekam na info.
Obrazek
Obrazek
Deco-Ania
SuperMama
 
Posty: 10551
Rejestracja: 31 paź 2012, 11:07
Has thanked: 97 times
Been thanked: 194 times

Re: zajęcia pozaprzedszkolne

Postautor: malaJu » 09 wrz 2013, 20:46

Awatar użytkownika
malaJu
Administrator
 
Posty: 10299
Rejestracja: 21 paź 2012, 19:37
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 722 times
Been thanked: 264 times

Re: zajęcia pozaprzedszkolne

Postautor: Deco-Ania » 09 wrz 2013, 21:06

Obrazek
Obrazek
Deco-Ania
SuperMama
 
Posty: 10551
Rejestracja: 31 paź 2012, 11:07
Has thanked: 97 times
Been thanked: 194 times

Re: zajęcia pozaprzedszkolne

Postautor: malaJu » 09 wrz 2013, 21:08

Deco-Ania, przenieśmy może tę dyskusję do odpowiedniego wątku 8-)
Awatar użytkownika
malaJu
Administrator
 
Posty: 10299
Rejestracja: 21 paź 2012, 19:37
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 722 times
Been thanked: 264 times

Re: zajęcia pozaprzedszkolne

Postautor: Deco-Ania » 09 wrz 2013, 21:13

malaJu, a to nie ten?? To sorry.
Oczywiście - przenieś, gdzie jego właściwe miejsce.
Obrazek
Obrazek
Deco-Ania
SuperMama
 
Posty: 10551
Rejestracja: 31 paź 2012, 11:07
Has thanked: 97 times
Been thanked: 194 times

Re: Zakaz organizowania zajęć dodatkowych w przedszkolu

Postautor: malaJu » 09 wrz 2013, 21:16

Deco, odpowiadając na Twoje pytania, ktorych nie pamiętam, powiem tak - jasne, że mozna to obejść. Zawsze sie da, ale czesto albo na granicy prawa, albo drożej.
W Łodzi rozumują to tak:
Przedszkola nie mogą zbierać kasy, nie moga podpisywać umów z nikim, kto brałby kasę od rodzicow i miałoby miejsce podwójne płacenie. Zajęcia i owszem, ale po upływie czasu zadeklarowanego jako pobyt w przedszkolu, czyli po 16 :D LOL Co z tego, ze ja dotąd miałam umowy z rodzicami a nie z przedszkolem, a zajęcia były po 13:00? Łódź nie umie czytać przepisów.
Co do zatrudniania. Powiem Ci, jak jest z moim etatem w szkole. Dyrekcja i ja wolałybysmy umowę zlecenie, ale musi być etat. Dokładniej 1/6 etatu, co jest śmieszne przecież i wysoce nieopłacalne. Jednak tu wkraczamy w kwestie planowania budżetu. To są pieniądze z innej puli. Dyrekcja ma na etaty a nie na zlecenia. Pewnie tu jest podobnie, skoro zaznaczają, ze mozna zatrudniać (nie zlecać!) specjalistów w ramach Karty Nauczyciela, czyli tu wiekszość będzie dopiero rozpoczynać staż zawodu nauczyciela. Jesli ktoś uzbiera łacznie choć pół etatu, to moze otworzyć awans i za rok podejść do egzaminu na kontraktowego. Ale! Nikt mu nie gwarantuje zatrudnienia ponownie od wrzesnia! Co wiecej, nie ma ciągłości, wiec w lipcu i sierpniu na bezrobociu. Kto na to pójdzie? Studenci.
Mam mnóstwo znajomych, ktorzy są po 30, 40, zawaliły im się rodziny. Są i tacy, ktorzy zostali z dnia na dzień pozbawieni jakiejkolwiek pracy. Moi od lat znajomi rytmicy pracowali razem. Teraz razem mają iść na jeden etat ciułany jako stazyści. Nonsens. Dzieci zostaną bez specjalistów, bo nauczyciele nie mają kwalifikacji ani ochoty.
Ja kasę znalazlam gdzieś indziej pracując wiecej po prostu, wielu innych się wzbogaci (wiecie, jakie się zrobiły stawki w szkołkach dla maluchów?), bo jednak rodzice gdzieś dzieci chcą posłać. Szkoda tylko tych z niższej klasy średniej.
Awatar użytkownika
malaJu
Administrator
 
Posty: 10299
Rejestracja: 21 paź 2012, 19:37
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 722 times
Been thanked: 264 times

Następna

Wróć do Nauczyciel wychowania przedszkolnego

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości

cron