Strona 1 z 2
Pytania i odpowiedzi o przywileje i prawa matek

:
26 mar 2013, 14:52
autor: baila
Nie znalazłam tematu odpowiedniego do mojego pytania zatem stworzyłam nowy. Jeżeli Moderatorki uważają, że temat powinien być gdzie indziej, to proszę o przeniesienie.
Dziewczyny poprawcie mnie jeśli się mylę. Moja znajoma przez dłuższy czas pracowała na pół etatu na umowę o pracę na czas określony, od marca tego roku dostałą umowę o pracę na czas nieokreślony, na chwilę obecną dowiedziała się, że jest w ciąży.
I teraz jak Waszym zdaniem będzie wyglądać wysokość kwoty za zwolnienie i później macierzyńskiego? Bo wg mnie gdyby przeszła teraz na zwolnienie to wysokość wynagrodzenia za zwolnienie byłaby równa kwocie z umowy zawartej w marcu czyli za pełen etat a wysokość macierzyńskiego to średnia z ostatnich 12 m-cy przed przejściem na urlop macierzyński czyli obejmująca w tym wypadku 8 miesięcy kwoty ze zwolnienia + 1 miesiąc kwoty za pełen etat + 3 m-ce kwoty za pół etatu. Mam rację? czy może wysokość macierzyńskiego bierze pod uwagę średnie wynagrodzenie sprzed pójścia na zwolnienie czyli 11mięsięcy kwoty za pół etatu i 1 miesiąc za cały etat. Będę wdzięczna za Wasze opinie.
_________________
Re: Pytania i odpowiedzi o przywileje i prawa matek

:
26 mar 2013, 15:11
autor: Malwina
Na zwolnieniu też jest brana średnia z ostatniego roku. Chyba, że ktoś pracuje od np. 7 miesięcy, to wtedy średnia z ostatnich 7 miesięcy.
Re: Pytania i odpowiedzi o przywileje i prawa matek

:
26 mar 2013, 18:36
autor: klara76
jeżeli była zmiana wymiaru czasu pracy to podstawa będzie liczona od nowego wymiaru czasu pracy
Re: Pytania i odpowiedzi o przywileje i prawa matek

:
26 mar 2013, 19:07
autor: baila
klara76 dziękuję bardzo za pomoc czyli zarówno zwolnienie jak i urlop macierzyński będą liczone z pensji ustalonej na umowie obowiązującej od 01.03? Czy jest jakiś wymóg, żeby był przepracowany cały miesiąc na cały etat czy wystarczy tylko sam fakt podpisania aneksu ze zmianą wymiaru czasu pracy?
Re: Pytania i odpowiedzi o przywileje i prawa matek

:
26 mar 2013, 19:17
autor: klara76
teoretycznie wystarczy podpisanie aneksu do umowy
Re: Pytania i odpowiedzi o przywileje i prawa matek

:
26 mar 2013, 21:03
autor: lmyszka
klara76 pisze:teoretycznie wystarczy podpisanie aneksu do umowy
aż chciało by sie napisać: a praktycznie?

Re: Pytania i odpowiedzi o przywileje i prawa matek

:
26 mar 2013, 21:24
autor: Malwina
To to jest już dla mnie beznadziejne, bo ja mimo podwyżki i przepracowania na niej 6 miesięcy mam wyliczaną średnią, a ktoś kto zajdzie w ciążę i zmieni mu się wymiar czasu pracy, ma liczone od nowego wynagrodzenia. Jak dla mnie, to spokojnie może prowadzić do nadużyć. Cała Polska

Re: Pytania i odpowiedzi o przywileje i prawa matek

:
26 mar 2013, 21:55
autor: klara76
lmyszka pisze:klara76 pisze:teoretycznie wystarczy podpisanie aneksu do umowy
aż chciało by sie napisać: a praktycznie?

a praktycznie to zależy kto płaci zasiłek; jeśli ZUS to może przeprowadzić postepowanie wyjaśniające;
Malwina, no cóż, takie mamy przepisy
Re: Pytania i odpowiedzi o przywileje i prawa matek

:
26 mar 2013, 22:20
autor: Malwina
klara76, wiem.

Re: Pytania i odpowiedzi o przywileje i prawa matek

:
12 sty 2014, 16:12
autor: sistermonn
Odświeżam wątek

Od 27.11 jestem na L4 ( zwolnienie ze względu na problemy w ciąży). 33 dni, przez które pracodawca zobowiazany jest do wypłaty wynagrodzenia minął 30.12. Rozumiem, że kolejne wynagrodzenia będą wypłacane przez ZUS.
Czy któraś z Was wie w jakim terminie ZUS powinien je wypłacić? Od kiedy biegnie ten termin? Czy powinnam powiadomić ZUS o nr rachunku czy też pracodawca to przekazuje?
Re: Pytania i odpowiedzi o przywileje i prawa matek

:
12 sty 2014, 16:16
autor: niesia2708
Sistermonn to zależy od wielkości firmy. Jeśli zatrudnione jest powyżej 20 osób to zarówno za zwolnienie jak i macierzyński wypłaca zakład pracy.
Re: Pytania i odpowiedzi o przywileje i prawa matek

:
12 sty 2014, 18:46
autor: misiao1983
sistermonn pisze:Czy któraś z Was wie w jakim terminie ZUS powinien je wypłacić? Od kiedy biegnie ten termin?
30 dni od momentu dostarczenia zwolnienia do zusu przez pracodawcę.A pracodawca wcześniej ma 7 dni na dostarczenie do Zusu od momentu gdy otrzymał je od Ciebie.
Re: Pytania i odpowiedzi o przywileje i prawa matek

:
12 sty 2014, 18:53
autor: klara76
misiao1983 pisze:A pracodawca wcześniej ma 7 dni na dostarczenie do Zusu od momentu gdy otrzymał je od Ciebie.
pracodawca ma dostarczyć niezwłocznie, czyli tak naprawdę nie wiadomo kiedy ...
misiao1983 pisze:30 dni od momentu dostarczenia zwolnienia do zusu przez pracodawcę
30 dni od wpływu ostatniego niezbędnego dokumentu do ustalenia prawa, nie zawsze jest to data wpływu ZLA bo jeszcze musi być do tego zaświadczenie płatnika składek
sistermonn pisze:Czy powinnam powiadomić ZUS o nr rachunku czy też pracodawca to przekazuje?
na druku zaświadczenia płatnika skladek jest miejsce, gdzie pracodawca może wpisać nr rachunku bankowego pracownika, więc powiedz mu żeby wpisał
Re: Pytania i odpowiedzi o przywileje i prawa matek

:
12 sty 2014, 19:26
autor: sistermonn
ok, dzięki śliczne za podpowiedź

Wyszperałam jeszcze necie info, że przy dużej ilości pracowników (np. korporacja, jak u mnie) pracodawca wypłaca wynagrodzenie bezpośrednio pracownikowi, zaś przekazując składki do ZUS pomniejsza je o sumę wynagrodzeń wszystkich pracowników, którzy przedstawili L4.
Fakt, czy kolejny internetowy blef?
Re: Pytania i odpowiedzi o przywileje i prawa matek

:
12 sty 2014, 19:31
autor: lmyszka
sistermonn, na L4 ciążowym dostałam średnia z ostatnich 12 miesięcy, więc ja wyszłam lepiej niż na normalnej pensji bo weszły premie, grusze

Re: Pytania i odpowiedzi o przywileje i prawa matek

:
12 sty 2014, 19:36
autor: sistermonn
lmyszka, to wiem i bardzo mi to na rękę
Chodzi mi o to, czy w przypadku, gdy pracodawcą jest korporacja wynagrodzenie wypłaca faktyczny pracodawca, czy jednak ZUS?
Re: Pytania i odpowiedzi o przywileje i prawa matek

:
12 sty 2014, 19:37
autor: lmyszka
sistermonn, pracodawca ... dzięki Bogu

Re: Pytania i odpowiedzi o przywileje i prawa matek

:
12 sty 2014, 19:52
autor: kari
sistermonn, kasę dostajesz od firmy

przerabiałam (w końcu ta sama firma jeszcze

), więc masz na czas, a nie tak jak dziewczyny jak dostawały prosto z ZUSu
Re: Pytania i odpowiedzi o przywileje i prawa matek

:
12 sty 2014, 19:53
autor: Malwina
Nie irytujcie ludzi

Re: Pytania i odpowiedzi o przywileje i prawa matek

:
12 sty 2014, 19:54
autor: ava
sistermonn, skoro pracujesz w korporacji to domyślam się, że tak jak napisała
niesia niesia2708 pisze:zatrudnione jest powyżej 20 osób

I wtedy
niesia2708 pisze: zarówno za zwolnienie jak i macierzyński wypłaca zakład pracy.
a ZUS mu chyba potem zwraca tą kasę.
Także się ciesz

Byłam w podobnej sytuacji i czy to na L4 czy na macierzyńskim zawsze pod koniec miesiąca, w dniu wcześniej ustalonych wypłat wynagrodzeń, pieniądze miałam na koncie. Zero problemów. Natomiast nieraz czytałam posty wkurzonych forumek czekajacych na pieniądze z ZUS-u.
Re: Pytania i odpowiedzi o przywileje i prawa matek

:
12 sty 2014, 20:01
autor: sistermonn
ava, no właśnie jakoś przegapiłam to co napisała niesia

(damn!)
Ale kamień spadł mi z serca, że to jednak pracodawca

, bo jak czytałam wpisy, że na kasę z ZUSu niektóre kobiety czekały nawet 2 miesiące to już powoli ogarniała mnie czarna rozpacz,
Re: Pytania i odpowiedzi o przywileje i prawa matek

:
12 sty 2014, 22:08
autor: Patrycja11
sistermonn pisze:bo jak czytałam wpisy, że na kasę z ZUSu niektóre kobiety czekały nawet 2 miesiące to już powoli ogarniała mnie czarna rozpacz,
np ja

wspominam to strasznie, bo czasami dostawałam kasę dwa razy w miesiącu a czasami nie miałam przez dwa miesiące

co prawda później mi wyrównywali, ale co się nawściekałam to swoje

Re: Pytania i odpowiedzi o przywileje i prawa matek

:
12 sty 2014, 22:22
autor: Fuente
Patrycja11 pisze:np ja

wspominam to strasznie, bo czasami dostawałam kasę dwa razy w miesiącu a czasami nie miałam przez dwa miesiące

co prawda później mi wyrównywali, ale co się nawściekałam to swoje

A jak prowadzisz firmę i musisz ZUSowi zapłacić składkę zdrowotną to spóźnij się choćby dzień... szkoda że w druga stronę już ZUS nie jest taki dokładny i skrupulatny... Jezuuuu jak ja nienawidzę tej instytucji

Re: Pytania i odpowiedzi o przywileje i prawa matek

:
12 sty 2014, 22:25
autor: kari
Fuente, jak to ktoś kiedyś powiedział/napisał legalna piramida finansowa
Re: Pytania i odpowiedzi o przywileje i prawa matek

:
12 sty 2014, 22:29
autor: Fuente
kari, dokładnie... i ja się pod tym podpisuję obiema rączkami. Dlatego takiego zobaczą moje pieniądze, które bezprawnie chca mi zakaszanić z OFE... po moim trupie!
Re: Pytania i odpowiedzi o przywileje i prawa matek

:
12 sty 2014, 22:53
autor: ola
sistermonn, ja też się zastanawiałam kiedy te pieniądze będą

ale całe szczęście mam na czas i trochę więcej niż normalna pensja

więc cieszę się niesamowicie

Może nie w temacie, ale czy się przejdzie do ZUSu, czy zostanie z OFE - będzie to samo

a i tak kiedyś skończą się pieniądze to w ogóle OFE zniosą

i jeszcze sobie wymyślą jak w Grecji - że zabiorą z lokat pieniądze.
Re: Pytania i odpowiedzi o przywileje i prawa matek

:
12 sty 2014, 23:03
autor: Fuente
ola, dla mnie nie to samo... Bo nie będę dokładać swoim marnych groszy do tego korytka! Wystarczająco duzo odprowadzam do ZUSu, wole dywersyfikować ryzyko i dlatego swoje pieniądze zostawiam w OFE... Uważam, że ZUS i tak prędzej czy później będzie tylko przykrą historią i mglistym wspomnieniem...
Re: Pytania i odpowiedzi o przywileje i prawa matek

:
12 sty 2014, 23:15
autor: ava
Fuente pisze:A jak prowadzisz firmę i musisz ZUSowi zapłacić składkę zdrowotną to spóźnij się choćby dzień... szkoda że w druga stronę już ZUS nie jest taki dokładny i skrupulatny...
Ale przepisy są tak skonstruowane, że mimo, że
Patrycja11 pisze: czasami dostawałam kasę dwa razy w miesiącu a czasami nie miałam przez dwa miesiące
to zazwyczaj ZUS mieści się w swoich terminach, wyliczonych według zasad, o których pisała
klara76 
Wiadomo, człowiek się denerwuje, jednak z punktu widzenia ZUS-u wszystko jest ok.
Re: Pytania i odpowiedzi o przywileje i prawa matek

:
13 sty 2014, 7:13
autor: malaJu
Fuente pisze:Jezuuuu jak ja nienawidzę tej instytucji

ja też

własnie przelałam im prawie 2 tys złotych i co z tego mam? W szpitalu mnie nie chcieli, bo nie mieli łózka, więc tylko straciłam zajęcia i kasę, a zabieg za miesiąc. Do dobrych lekarzy muszę iść prywatnie, bo na czekanie w kolejkach mnie po prostu nie stać. I można tak długo...
Re: Pytania i odpowiedzi o przywileje i prawa matek

:
13 sty 2014, 7:52
autor: sistermonn
malaJu pisze:Do dobrych lekarzy muszę iść prywatnie, bo na czekanie w kolejkach mnie po prostu nie stać. I można tak długo...
U mnie jest to samo. Do jakiegokolwiek specjalisty idę prywatnie, bo jak słyszę w grudniu, że termin wizyty jest na sierpień przyszłego roku, to mnie krew zalewa.
Re: Pytania i odpowiedzi o przywileje i prawa matek

:
13 sty 2014, 8:41
autor: Patrycja11
malaJu pisze: Do dobrych lekarzy muszę iść prywatnie, bo na czekanie w kolejkach mnie po prostu nie stać. I można tak długo...
to dokładnie tak samo jak my. O ile mi jeszcze to troszkę wisi, bo z reguły ani ja ani mój mąż nie chorujemy, tak jeśli chodzi o dzieciaki to już mocno mnie to denerwuje
sistermonn pisze:bo jak słyszę w grudniu, że termin wizyty jest na sierpień przyszłego roku, to mnie krew zalewa.
mnie też zalewa, ale co zrobić? Tylko iść prywatnie
To hit z wczoraj. Moja ciotka miała operację na oko, bo źle widziała. Prywatnie. Zapłaciła 2600 zł. Zdecydowała, że kolejne oko, mniej chore poczeka i zrobi na NFZ. Nooooo w zeszłym roku to było, to Pani w okienku kazała jej zadzwonić w lipcu 2015r. i dopiero zapisać się na termin zabiegu

Re: Pytania i odpowiedzi o przywileje i prawa matek

:
13 sty 2014, 9:11
autor: Blue
Mój mąż wogóle nie wierzy w ZUS,NFZ,OFE.Twierdzi ze na swoje zdrowie,starość czy lepsze życie nie należy polegać bo i tak wcześniej czy później człowieka wydymają.
Re: Pytania i odpowiedzi o przywileje i prawa matek

:
13 sty 2014, 9:46
autor: ola
Dokładnie jest tak jak piszesz Blue. Trzeba sobie samemu odkładać. Minie kilka lat braknie pieniędzy to zabiorą z ofe.
Re: Pytania i odpowiedzi o przywileje i prawa matek

:
13 sty 2014, 9:58
autor: Malwina
Taaak...
Trzeba...
Tylko z czego?
Kredyt na mieszkanie, dwoje dzieci, opłaty, życie, leki i nic nie zostaje...
Re: Pytania i odpowiedzi o przywileje i prawa matek

:
13 sty 2014, 10:23
autor: malaJu
moja mama blsko dwadzieścia lat temu zaczęła odkładać na tzw. 3 filarze plus ubezpieczenie. Taka oferta łączona. Przyszła do niej pani, żeby się rozliczyć, bo już pora odbierać, nie wpłacać, wszak mama na emeryturze od pół roku. I co? I ubezpieczenie zżarło tyle, że mama dostała o tysiąc złotych mniej niż suma, którą wpłaciła! Gdzie odsetki, profity i inne. A obiecywali, 2- 3-krotność. Ja wiem, że to niemożliwe, bo ubezpieczenie na zycie dużo kosztuje, ale ona płakała... Uwierzyła, a ma poczucie, że ją okradziono.
Re: Pytania i odpowiedzi o przywileje i prawa matek

:
13 sty 2014, 10:57
autor: Malwina
malaJu, moja mama sama wycofała pieniądze z III filaru, bo miała nic nie stracić, a wszelkie prowizje zjadły jej ponad połowę tego co wpłaciła...
Re: Pytania i odpowiedzi o przywileje i prawa matek

:
14 sty 2014, 17:10
autor: ola
Tak jak teraz Tusk wielką rewolucję chce zrobić w umowach śmieciowych heh... jak tak bardzo chce zmienić to powinni zlikwidować umowy zlecenie całkowicie. Tak jak u mnie w pracy wcześniej umów zlecenie nie było w ogóle, teraz sobie zrobili nową politykę - lepszą dla firmy i osoby które są teraz zatrudniane dostają umowę zlecenie.
Re: Pytania i odpowiedzi o przywileje i prawa matek

:
10 mar 2014, 16:26
autor: agunia
Czy któraś z Was się orientuje co by się stało jak by się zaszło w kolejną ciążę podczas trwania urlopu macierzyńskiego?Jak wyglądają wówczas świadczenia?
Re: Pytania i odpowiedzi o przywileje i prawa matek

:
10 mar 2014, 17:12
autor: niesia2708
agunia pisze:Czy któraś z Was się orientuje co by się stało jak by się zaszło w kolejną ciążę podczas trwania urlopu macierzyńskiego?Jak wyglądają wówczas świadczenia?
Z tego co wiem jeśli po macierzyńskim poszłabyś na L4 to byłoby one liczone od tych wynagrodzeń co L4 w 1 ciąży.
Re: Pytania i odpowiedzi o przywileje i prawa matek

:
10 mar 2014, 19:35
autor: lmyszka
agunia,

Re: Pytania i odpowiedzi o przywileje i prawa matek

:
10 mar 2014, 20:00
autor: Fuente
niesia2708 pisze:agunia pisze:Czy któraś z Was się orientuje co by się stało jak by się zaszło w kolejną ciążę podczas trwania urlopu macierzyńskiego?Jak wyglądają wówczas świadczenia?
Z tego co wiem jeśli po macierzyńskim poszłabyś na L4 to byłoby one liczone od tych wynagrodzeń co L4 w 1 ciąży.
na macierzyńskim (rocznym) nie można przejść na L4 (wiem bo obecnie jestem na bieżąco). Dopiero jak sie skonczy macierzyński mozna isc na L4 i faktycznie liczone jest od 100% jakie przyslugiwalo.
agunia, jeśli masz umowę o prace i będziesz w 3 mies ciąży zanim umowa o prace wygaśnie, pracodawca ma obowiązek przedluzyc Ci umowę do dnia porodu, wowczas przysluguje Ci macierzyński. Jeśli nie masz umowy o prace, lub ulega ona rozwiązaniu przed 3 mies ciąży, mozesz byc na L4 do dnia porodu, ale nie masz prawa do zasilku macierzynskiego

Re: Pytania i odpowiedzi o przywileje i prawa matek

:
13 mar 2014, 19:40
autor: sardynka
Tzn. na macierzyńskim (a raczej rodzicielskim) można wziąć L4 ale nie będzie ono płacone...natomiast jeśli jesteś na 80% to bardziej opłaca Ci się złożenie wniosku o rezygnację z dalszego urlopu, wtedy ZUS musi wypłacić Ci zaległe 20% (oczywiście już nie za całe 6 miesięcy ale pewnie jakoś to rozliczają) a po wzięciu L4 będziesz dostawać 100%....zresztą jak byłaś na 100/60% to i tak nadal opłaca Ci się bardziej zrezygnować z dalszego urlopu na rzecz L4...oczywiście musisz wziąć pod uwagę obecną umowę oraz to, że przy takich manewrach możesz spodziewać się kontroli ZUS/ wkurzenia ze strony pracodawcy

no ale finansowo wyjdziesz lepiej...
upewnij się jednak jeszcze dokładnie w ZUS jak to wygląda

Re: Pytania i odpowiedzi o przywileje i prawa matek

:
13 mar 2014, 20:27
autor: agunia
sardynka dzięki.mam znajomą w ministerstwie pracy i też mi właśnie takie rozwiązanie podpowiedziała,ale sugerowała,żeby dopiero po 3mies ciąży,wiec w zasadzie rozważam,czy robić aferę o te 2 mies,czy spokojnie poczekać do końca macierzyńskiego i dopiero iść na L4
Re: Pytania i odpowiedzi o przywileje i prawa matek

:
13 mar 2014, 21:38
autor: sardynka
agunia to już jak wolisz

wiadomo ryzyko jakieś zawsze jest a tak to przynajmniej obecnie masz pewne pieniądze i mniejsze szanse na ciąganie/ odwiedziny ZUSu jak już faktycznie pójdziesz na L4 po rodzicielskim...no ale pewnie wszystko kwestia tego jaka to różnica w finansach i czy warto dla niej zaryzykować czy nie
Mi osobiście zupełnie nie opłacało się kombinować, bo urlop miałam do 18.02, pierwszy pozytywny test wyszedł 06.01 a lekarz potwierdził ciążę 04.02, więc praktycznie przed końcem urlopu

Re: Pytania i odpowiedzi o przywileje i prawa matek

:
15 mar 2014, 14:17
autor: Malwina
Jeżeli ruszy się choć 1 dzień z urlopu rodzicielskiego, to wyrównanie nie przysługuje.
Re: Pytania i odpowiedzi o przywileje i prawa matek

:
28 mar 2015, 18:52
autor: katnow
A znacie może jakichś dobrych prawników od prawa pracy z Łodzi?
Re: Pytania i odpowiedzi o przywileje i prawa matek

:
28 mar 2015, 23:31
autor: MamaŻaby
katnow, ja wprawdzie żadnego takiego prawnika nie mam ale znajoma jak miała spore problemy w pracy i potrzebowała porady to udała się do Państwowej Inspekcji Pracy. Tam udzielono jej bezpłatnie informacji.
Zresztą na stronie PIP jest na ten temat informacja
http://www.bip.pip.gov.pl/pl/bip/porady_wszystkie:
Państwowa Inspekcja Pracy udziela bezpłatnie porad w zakresie prawa pracy
Okręgowy Inspektorat Pracy w Łodzi
TELEFONICZNIE DLA OKRĘGOWEGO INSPEKTORATU PRACY ORAZ ODDZIAŁÓW
Dla połączeń stacjonarnych
koszt 36 gr/min brutto
801 002 888
Dla połączeń komórkowych koszt wg stawki operatora
42 299 10 88
w godzinach: 11:00 - 15:00
osobiście:
Al. Kościuszki 123
90-441 Łódź
pokój nr 2
poniedziałek, środa, piątek – od 8.30 - 16.00
wtorek, czwartek – od 8.30 - 17.00
Re: Pytania i odpowiedzi o przywileje i prawa matek

:
28 mar 2015, 23:35
autor: MamaŻaby
Dziewczyny a ja mam takie pytanie, czy przysługują mi 2 dni urlopu okolicznościowego z tytułu urodzenia dziecka? Wiadomo, że w dniu porodu rozpoczął mi się roczny urlop macierzyński więc te ewentualne dwa dni mogłabym wykorzystać dopiero po jego zakończeniu i nie wiem czy po takim czasie mi się należy czy nie.
Po urodzeniu Żaby wykorzystałam ten okolicznościowy po zakończeniu 20-tygodniowego macierzyńskiego.
Re: Pytania i odpowiedzi o przywileje i prawa matek

:
29 mar 2015, 7:59
autor: Blue
Niestety te Panie z PIP są średnio miłe,jest też facet.
Re: Pytania i odpowiedzi o przywileje i prawa matek

:
29 mar 2015, 8:38
autor: katnow
PIP to średni pomysł. Mam same złe doświadczenia związane z nimi. Nie wiem, czy stać mnie na porady prawnika... Ale kiedyś sąsiadka polecała mi kancelarię prawną [nazwę też usunęłam]... Faktycznie są z Łodzi, a czy ktoś korzystał z ich usług? Wyczytałam, że specjalizują się w prawie pracy. Tu można znaleźć więcej informacji: [ usunęłam link - Patrycja11]
Ktoś coś pomoże?